  • XC3S1600E-4FGG484I
XC3S1600E-4FGG484I
advertisement
Manufacturer No:
XC3S1600E-4FGG484I
HK JDW NO:
903-XC3S1600E-4FGG484I
Package:
484-BBGA
Description:
1.2V V 2.6mm mm FPGAs Spartan?-3E Series 484-BBGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
XC3S1600E-4FGG484I Overview
The package that contains this software is called 484-BBGA. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 376 I/Os help it transfer data more efficiently. Logic blocks consist of 33192 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.14V~1.26V . This is a type of FPGA that is part of the Spartan?-3E series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. In this device, there are 294 outputs that can be used. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. 484 terminations are present in total. There are 663552 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number XC3S1600E. The RAM si81kBe of this FPGA module reaches 81kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. In this case, there are 484 pins on the board. 3688 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. Designers can fully utilize its flexibility with 1.2V supply voltage. The device runs on a 1.21.2/3.32.5V battery and requires no additional power supply to operate. 1600000 gates make up the basic block of its construction. This device has a pin count of 484 in fpga semiconductor. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 572MHz. A total of 29504 registers are used for storing and transferring data between them.
XC3S1600E-4FGG484I Features
376 I/Os
Up to 663552 RAM bits
484 LABs/CLBs
29504 registers
XC3S1600E-4FGG484I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC3S1600E-4FGG484I FPGAs applications.
  • Industrial IoT
  • Embedded Vision
  • Voice recognition
  • Artificial intelligence (AI)
  • Military Temperature
  • Medical Applications
  • Automotive Applications
  • Military DSP
  • Server Applications
  • Video & Image Processing
Step5Bar-code shipping tag
XC3S1600E-4FGG484I
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    484-BBGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    Spartan®-3E
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC3S1600E
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    294
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    376
  • RAM Size
    81kB
  • Clock Frequency
    572MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    33192
    4
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.76 ns
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm