  • XC3S1500-4FG676I
XC3S1500-4FG676I
advertisement
Manufacturer No:
XC3S1500-4FG676I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC3S1500-4FG676I
Package:
676-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC3S1500-4FG676I
Description:
1.2V V 2.6mm mm FPGAs Spartan?-3 Series 676-BBGA, FCBGA 1mm mm 676
Purchasing and Inquiry
XC3S1500-4FG676I Overview
As part of the 676-BBGA, FCBGA package, it is included. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 487 I/Os for transferring data in a more coherent manner. A fundamental building block is made up of 29952 logic elements/cells. 1.2V volts power it. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.14V~1.26V . The Spartan?-3 series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Spartan?-3 family of FPGAs. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. In this device, there are 487 outputs that can be used. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. In total, it has 676 terminations on each end. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 589824. For related parts, use its base part number XC3S1500. It is crucial that the RAM si72kBe of this FPGA module reaches 72kB so that the program can run normally. 676 pins are designed into the device. 3328 LABs and CLBs are built into this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Designers can fully utilize its flexibility with 1.2V supply voltage. Power is provided by a 1.21.2/3.32.5V battery that is included with the device. Among its basic building blocks, there are 1500000 gates that are included in it. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 676 pin count. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 630MHz .
XC3S1500-4FG676I Features
487 I/Os
Up to 589824 RAM bits
676 LABs/CLBs
XC3S1500-4FG676I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC3S1500-4FG676I FPGAs applications.
  • Space Applications
  • Consumer Electronics
  • Cryptography
  • Device controllers
  • DO-254
  • Ecosystem
  • Medical imaging
  • ASIC prototyping
  • Wired Communications
  • Software-defined radio
Step5Bar-code shipping tag
XC3S1500-4FG676I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    Spartan®-3
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    676
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC3S1500
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    487
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.21.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    487
  • RAM Size
    72kB
  • Clock Frequency
    630MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    29952
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    4
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.61 ns
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm