  • XC3S100E-4TQ144C
XC3S100E-4TQ144C
advertisement
Manufacturer No:
XC3S100E-4TQ144C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC3S100E-4TQ144C
Package:
144-LQFP
Datasheet:
XC3S100E-4TQ144C
Description:
1.2V V 1.6mm mm FPGAs Spartan?-3E Series 144-LQFP 0.5mm mm 144
Purchasing and Inquiry
XC3S100E-4TQ144C Overview
A 144-LQFP package is provided with this component. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. There are 108 I/Os for better data transfer. Logic blocks consist of 2160 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.14V~1.26V . The Spartan?-3E Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. A total of 80 outputs are incorporated into this device. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Bulk. In total, there are a total of 144 terminations on fpga chips. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 73728 bfpga electronics s of RAM. During the configuration of this FPGA module, the RAM si9kBe reaches 9kB to ensure that the program runs normally. There are 144 pins on this device. A total of 240 LABs/CLBs make up this FPGA array. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. An external power supply of 1.21.2/3.32.5V is required to power the device. 100000 gates make up the basic block of its construction. The device has a total of 144 pins on fpga semiconductor. Usually, fpga semiconductor uses a 572MHz crystal. To store and transfer data, there are 1920 registers that are used. A CLB is a basic module that determines the architecture of a system.
XC3S100E-4TQ144C Features
108 I/Os
Up to 73728 RAM bits
144 LABs/CLBs
1920 registers
XC3S100E-4TQ144C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC3S100E-4TQ144C FPGAs applications.
  • Voice recognition
  • Defense Applications
  • DO-254
  • Filtering and communication encoding
  • Telecommunication
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Security systems
  • Industrial Ethernet
  • Automation
  • Data center search engines
Step5Bar-code shipping tag
XC3S100E-4TQ144C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    Spartan®-3E
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    80
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.21.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    108
  • RAM Size
    9kB
  • Clock Frequency
    572MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    2160
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
    240
  • Speed Grade
    4
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.76 ns
  • Number of CLBs
    240
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm