  • XC2VP20-6FF896C
XC2VP20-6FF896C
advertisement
Manufacturer No:
XC2VP20-6FF896C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC2VP20-6FF896C
Package:
896-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC2VP20-6FF896C
Description:
1.5V V 3.4mm mm FPGAs Virtex?-II Pro Series 896-BBGA, FCBGA 1mm mm 896
Purchasing and Inquiry
XC2VP20-6FF896C Overview
The package that contains this software is called 896-BBGA, FCBGA. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. There are 556 I/Os for better data transfer. There are 20880 logic elements/cells to form a fundamental building block. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.5V volts needs to be provided. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. Powered by a 1.425V~1.575V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The Virtex?-II Pro Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. In this device, there are 556 outputs that can be used. A model of this FPGA is contained in Bulk for the purpose of saving space. Fpga chips is designed wFpga chipsh 896 terminations. This device is equipped with 1622016 RAM bits in terms of its RAM si1622016e. The FPGA module's RAM si198kBe reaches 198kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. A total of 2320 LABs/CLBs are included in this FPGA. Designers can fully utilize its flexibility with 1.5V supply voltage. Powered by a 1.51.5/3.32/2.52.5V power supply, it can be operated by almost anyone. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 896 pin count. Typically, it uses a crystal oscillating at 1200MHz in order to operate. In order to store and transfer data, a total of 18560 registers are used.
XC2VP20-6FF896C Features
556 I/Os
Up to 1622016 RAM bits
18560 registers
XC2VP20-6FF896C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC2VP20-6FF896C FPGAs applications.
  • Secure Communication
  • Military Temperature
  • Medical Applications
  • Data Center
  • Ecosystem
  • Camera time adjustments
  • Solar Energy
  • Data center search engines
  • Artificial intelligence (AI)
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
Step5Bar-code shipping tag
XC2VP20-6FF896C
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    896-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    Virtex®-II Pro
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    896
  • ECCN Code
    3A991.D
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    896
  • Number of Outputs
    556
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Power Supplies
    1.51.5/3.32/2.52.5V
  • Number of I/O
    556
  • RAM Size
    198kB
  • Clock Frequency
    1200MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    20880
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    6
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.32 ns
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm