  • XC167CI32F40FBBAFXUMA1
XC167CI32F40FBBAFXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
XC167CI32F40FBBAFXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-XC167CI32F40FBBAFXUMA1
Package:
144-LQFP
Description:
256KB 256K x 8 FLASH C166SV2 16-Bit Microcontroller XC16x Series 2.5V 144-LQFP
Quantity:
In Stock : 17891
Step5Bar-code shipping tag
XC167CI32F40FBBAFXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XC16x
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.35V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    103
  • Speed
    40MHz
  • RAM Size
    12K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.35V~2.7V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    C166SV2
  • Peripherals
    PWM, WDT
  • Clock Frequency
    16MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x8/10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Address Bus Width
    24
  • External Data Bus Width
    16
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    20mm