  • TC1782F320F180HRBAKXUMA2
TC1782F320F180HRBAKXUMA2
advertisement
Manufacturer No:
TC1782F320F180HRBAKXUMA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-TC1782F320F180HRBAKXUMA2
Package:
176-LQFP
Description:
2.5MB 2.5M x 8 FLASH TriCore? 32-Bit Microcontroller TC17xx Series 176 Pin 180MHz 176-LQFP
Purchasing and Inquiry
TC1782F320F180HRBAKXUMA2 Overview
To save space, it is included in the 176-LQFP package. It is mounted using the way of Surface Mount. It is available in the Tape & Reel (TR) package. With a processor of TriCore? cores, the device is powered. The temperature should be kept at -40°C~125°C TA while working. The type of memory in which this program is stored is FLASH. There are 86 I/Os on the board. In the TC17xx series, this electrical component is found. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC for its uPs, uC, and peripheral ICs. 176 pins are used to construct it. In the device, there is a memory capacity of 2.5MB which may be used to store programs and data. The system is highly efficient when working at a frequency of 180MHz. Using an oscillator type of External, it works.
TC1782F320F180HRBAKXUMA2 Features
176-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
TC1782F320F180HRBAKXUMA2 Applications
There are a lot of Infineon Technologies TC1782F320F180HRBAKXUMA2 Microcontroller applications.
  • Graphic terminals
  • Measuring revolving objects
  • Fabric
  • Firewalls
  • Laminators
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Food and beverage
  • Projector
  • Microwave ovens
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
Step5Bar-code shipping tag
TC1782F320F180HRBAKXUMA2
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    176-LQFP
  • Number of Pins
    176
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    TC17xx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold/Silver (Ni/Pd/Au/Ag)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.143W
  • Technology
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Frequency
    180MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Interface
    CAN, SPI, UART
  • Memory Size
    2.5MB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    86
  • RAM Size
    176K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.17V~3.63V