  • XC167CI32F40FBBAKXQMA1
XC167CI32F40FBBAKXQMA1
advertisement
Manufacturer No:
XC167CI32F40FBBAKXQMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-XC167CI32F40FBBAKXQMA1
Package:
TQFP
Description:
256KB 256K x 8 FLASH C166SV2 16-Bit Microcontroller XC16x Series 144 Pin 40MHz 2.5V TQFP
Quantity:
In Stock : 4005
Step5Bar-code shipping tag
XC167CI32F40FBBAKXQMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    XC16x
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    40MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    256kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    103
  • RAM Size
    12K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.35V~2.7V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    C166SV2
  • Peripherals
    PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x8/10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    16
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm