  • DSPIC33EP16GS502-I/2N
DSPIC33EP16GS502-I/2N
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP16GS502-I/2N
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP16GS502-I/2N
Package:
28-UQFN Exposed Pad
Description:
16KB 16K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP16GS502 3.3V 28-UQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 9909
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP16GS502-I/2N
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    28-UQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • Published
    2016
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    DSPIC33EP16GS502
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    70 MIPs
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 12x12b; D/A 1x12b
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    16384
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Width
    6mm