  • X9418YV24IZ-2.7T2
X9418YV24IZ-2.7T2
advertisement
Manufacturer No:
X9418YV24IZ-2.7T2
HK JDW NO:
391-X9418YV24IZ-2.7T2
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9418YV24IZ-2.7T2
Description:
24 Terminations2.7V Digital PotentiometersI2C64 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9418YV24IZ-2.7T2 Overview
The file is contained in TSSOP packages.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.Tape & Reel package provides access to it.In total, pentometer has 64 positions.It is designed 24 terminations.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.Its total resistance will be 2500Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.It is possible to limit the flow with 2.5kOhm.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.24 pins are present on this potentiameter.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.85°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.It operates at -40°C at a minimum to maintain reliability.Digital Potentiometers family pentometer are used.5.5V is the maximum voltage that it can handle.If the supply voltage is set to 2.7V, the electronic potentiometer can operate.The supply current must be operated at 100μA in order to deliver its performance.
X9418YV24IZ-2.7T2 Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9418YV24IZ-2.7T2 Applications
  • Optic fiber network
  • Wheatstone bridges
  • Cell phone
  • Programmable power supplies
  • Used as variable resistor
  • Speakers
  • Audio Volume control
  • Power calibration
  • Adjusting the LCD Display
  • PC
Step5Bar-code shipping tag
X9418YV24IZ-2.7T2
    Select All
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    24
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm