  • X9409WV24Z-2.7
X9409WV24Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9409WV24Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9409WV24Z-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Terminations3V Digital PotentiometersI2C64 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9409WV24Z-2.7 Overview
The package contains TSSOP files.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.In the Bulk package, it is accessible for securing the digital analogic.There are 64 positions in pentometer.There are 24 terminations on this digital potentiometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.The performance of 3V is provided by 3V.You can limit the flow by using 10kOhm.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.The potentiameter has a total of 24 pins.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.As long as 70°C is set, the digital resistor will run steadily.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of 0°C.The pentometer belong to the Digital Potentiometers family.The electronic potentiometer can handle a maximum supply voltage of 5.5V volts.The minimum supply voltage is 2.7V.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 100μA.When the frequency is set to 400kHz, it maintains high accuracy.
X9409WV24Z-2.7 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9409WV24Z-2.7 Applications
  • Programmable power supplies
  • Industrial control circuits
  • Used as voltage divider
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Optic fiber network
  • Communication device
  • Cell phone
  • Voltage resistance conversion
  • Testing equipment
  • Used as programmable gain amplifier
Step5Bar-code shipping tag
X9409WV24Z-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    24
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm