  • X9428YS16IZ-2.7T1
X9428YS16IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9428YS16IZ-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9428YS16IZ-2.7T1
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9428YS16IZ-2.7T1
Description:
16 Terminations3V X9428 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9428YS16IZ-2.7T1 Overview
This file is contained in a package of 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width).The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.Pentometer consists of 64 positions.16 terminations are designed in digital potentiometer.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 2000Ohm.In order for it to perform, it relies on 3V.You should mount in the way of Surface Mount.±2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 2.5kOhm.The X9428 family contains pentometer.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE AND ANALOG SUPPLIES FROM 2.7V TO 5.5V, -2.7V TO -5.5V
X9428YS16IZ-2.7T1 Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9428YS16IZ-2.7T1 Applications
  • Automatic detection of equipment
  • Automotive electronics
  • Used as voltage divider
  • DAC
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Stereo
  • Motor control
  • Programmable computer
  • Used as programmable gain amplifier
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
X9428YS16IZ-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Additional Feature
    ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE AND ANALOG SUPPLIES FROM 2.7V TO 5.5V, -2.7V TO -5.5V
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Base Part Number
    X9428
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    2000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm