  • X9400WS24I
X9400WS24I
advertisement
Manufacturer No:
X9400WS24I
HK JDW NO:
391-X9400WS24I
Package:
SOIC
Datasheet:
X9400WS24I
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9400WS24I Overview
A package containing it contains SOIC.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.Bulk package provides access to it.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.A 64 position is contained in pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 24.4 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.The digi devices shows the 24 pins.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter is able to deliver voltage at 5V.It is best to have the maximum setting 70°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.A minimum working temperature of 0°C is necessary for reliability.Added features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYHigh accuracy can be achieved with 2MHz frequency.
X9400WS24I Features
Available in SOIC package
4 Circuits
X9400WS24I Applications
  • Voltage resistance conversion
  • Stereo
  • Low power system
  • DC/DC conversion circuit
  • Contrast control of monitors
  • Automatic detection of equipment
  • Programmable low pass filter
  • Used as variable resistor
  • Bias adjustment circuits
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
X9400WS24I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    2MHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm