  • DS1845E-010
DS1845E-010
advertisement
Manufacturer No:
DS1845E-010
HK JDW NO:
503-DS1845E-010
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS1845E-010
Description:
14 Terminations3V 14 Pin DS1845 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1845E-010 Overview
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.In this pentometer, there are 100, 256 taps to prevent overcurrent.There are 256 positions in pentometer.This termination is designed for 14.This programmable potentiometer includes 2 functions for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.It is powered by 3V to deliver its perfomance.In the digi devices, there are 14 pins.The mounting direction should be Surface Mount.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometer operates at 0°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.DS1845 is a family member.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORY; OTHER RESISTOR VALUE IS 10000 OHM; IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V SUPPLY
DS1845E-010 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1845E-010 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1845E-010 Digital Potentiometers applications.
  • Power calibration
  • Audio level control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Adjustable current control
  • Low power system
  • Brightness of monitors
  • Refrigerator
  • LEDs
  • Automatic gain control
  • Motor control
Step5Bar-code shipping tag
DS1845E-010
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY; OTHER RESISTOR VALUE IS 10000 OHM; IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    DS1845
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    500
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -0.5V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm