  • AD5242BRUZ10-RL7
AD5242BRUZ10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5242BRUZ10-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5242BRUZ10-RL7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5242BRUZ10-RL7
Description:
16 Terminations2.5V 16 Pin AD5242 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5242BRUZ10-RL7 Overview
There is a 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.16 terminations are designed in digital potentiometer.The following programmable potentiometer includes 2 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.It is powered by 2.5V to deliver its perfomance.The digi devices has 16 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V volts.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~105°C.The flow can be limited by 10kOhm.Pentometer belongs to the family AD5242.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.There are 16 pins on this potentiameter.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.There is a voltage delivery capability of 3/5V.For it to perform as expected, the supply current must be in the range of 100nA.The frequency 400kHz maintains high accuracy.The maximum supply current can be set to 100nA.There is 100nA quiescent current consumed by potentiameter at 100nA.A bandwidth of 650 kHz is available for data transfer.Use a dual supply voltage of 2.7V for this pentometer.To ensure stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 2.3V.
AD5242BRUZ10-RL7 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
16 pins
Quiescent Current at 100nA
AD5242BRUZ10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5242BRUZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Gas detection circuit
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Medical equipment
  • Industrial control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Sensor trimming instrumentation
  • Joysticks
  • Programmable low pass filter
  • Programmable I to V converter
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
AD5242BRUZ10-RL7
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    800 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5242
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    100nA
  • Nominal Supply Current
    100nA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.65 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.7V
  • -3db Bandwidth
    650 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.3V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    30ppm/°C
  • Length
    5mm