  • X9420WS16IZ-2.7T1
X9420WS16IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9420WS16IZ-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9420WS16IZ-2.7T1
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9420WS16IZ-2.7T1
Description:
X9420 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9420WS16IZ-2.7T1 Overview
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages contain it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.There is ±2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.A flow limit of 10kOhm can be applied.In the X9420 family, pentometer belongs.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.
X9420WS16IZ-2.7T1 Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9420WS16IZ-2.7T1 Applications
  • Modern office equipment
  • Brightness of monitors
  • LEDs
  • Optic fiber network
  • Medical equipment
  • Automatic gain control
  • Automatic detection of equipment
  • Bias adjustment circuits
  • Noise-free volume controller
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
X9420WS16IZ-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9420
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C