  • X9317WS8-2.7
X9317WS8-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317WS8-2.7
HK JDW NO:
699-X9317WS8-2.7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9317WS8-2.7
Description:
8 Terminations 2.7V 8 Pin Digital Potentiometers XDCP™ Series Up/Down (U/D, INC, CS) 100 Positions
Step5Bar-code shipping tag
X9317WS8-2.7
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
    100
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Length
    4.89mm
  • Width
    3.9mm