  • AD5203AR10-REEL
AD5203AR10-REEL
advertisement
Manufacturer No:
AD5203AR10-REEL
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5203AR10-REEL
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AD5203AR10-REEL
Description:
24 Terminations3V 24 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5203AR10-REEL Overview
The file is contained in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages.Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.64 taps protect this pentometer against overcurrent.64 positions make up the pentometer.It is designed 24 terminations.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.It operates on 3V and is powered by it.24 pins can be seen in The digi devices.The mounting direction should be Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.10kOhm can limit the flow.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.Here are the additional features of this digital potentiometer: REST 3 RESISTOR ARRAY VALUES ARE : 10000OHMSdigipots like this can operate under resistance tolerances of 30%.
AD5203AR10-REEL Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
Operate Resistance Tolerance below 30%
AD5203AR10-REEL Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5203AR10-REEL Digital Potentiometers applications.
  • Motor control
  • Industrial control circuits
  • Automatic detection of equipment
  • Adjustable gain amplifiers
  • Brightness of monitors
  • Modern office equipment
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Automatic gain control
  • Automated caliberation
  • Audio Volume control
Step5Bar-code shipping tag
AD5203AR10-REEL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Temperature Coefficient
    700 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    REST 3 RESISTOR ARRAY VALUES ARE : 10000OHMS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    700ppm/°C
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    30%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm