  • X9421YV14Z-2.7
X9421YV14Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9421YV14Z-2.7
HK JDW NO:
668-X9421YV14Z-2.7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9421YV14Z-2.7
Description:
X9421 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9421YV14Z-2.7 Overview
Package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.Surface Mount is the recommended mount direction.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 2.5kOhm can be applied.Family X9421 includes pentometer.This digital variable resistor contains Selectable Address.
X9421YV14Z-2.7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9421YV14Z-2.7 Applications
  • DC/DC conversion circuit
  • Joysticks
  • Testing equipment
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Healthcare Products
  • Low power system
  • Audio level control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Industrial control
  • Automatic gain control
Step5Bar-code shipping tag
X9421YV14Z-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9421
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C