  • MCP4651T-502E/ST
MCP4651T-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4651T-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4651T-502E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4651T-502E/ST
Description:
14 Terminations14 Pin MCP4651 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Quantity:
In Stock : 9870
Purchasing and Inquiry
MCP4651T-502E/ST Overview
There is a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.For this pentometer, there are 257 taps that protect against overcurrent.Positions 256 make up this pentometer.There are 14 terminations on this digital potentiometer.The digi devices has 14 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.5kOhm can limit the flow.Family MCP4651 includes pentometer.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.14 pins are present on this potentiameter.Mute, Selectable Address can be found using this digital variable resistor.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.
MCP4651T-502E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4651T-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4651T-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Programmable computer
  • Medical equipment
  • Automatic gain control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Programmable low pass filter
  • Testing equipment
  • Noise-free volume controller
  • Adjustable current control
  • Industrial control
  • Adjustable gain amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
MCP4651T-502E/ST
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    MCP4651
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V