  • X9269US24Z-2.7T1
X9269US24Z-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9269US24Z-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9269US24Z-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9269US24Z-2.7T1 Overview
SOIC packages contain it.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The number of positions is 256.A termination of 24 is intended.This programmable potentiometer includes 2 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.The performance of the product is powered by 2.7V.The digi devices shows pins 24.50kOhm can limit the flow.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.Stability is ensured by the maximum 70°C.For reliability, it must operate at 0°C degrees Celsius.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYComponents in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.Voltages up to 5.5V can be supplied to it.If the supply voltage is set to 2.7V, the electronic potentiometer can operate.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 400μA.
X9269US24Z-2.7T1 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9269US24Z-2.7T1 Applications
  • Matching Linear Impedance
  • Low power system
  • Programmable voltage regulator
  • Power calibration
  • Healthcare Products
  • Refrigerator
  • Programmable low pass filter
  • Noise-free volume controller
  • Contrast control of monitors
  • Audio level control
Step5Bar-code shipping tag
X9269US24Z-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm