  • X9268US24-2.7T1
X9268US24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9268US24-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9268US24-2.7T1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9268US24-2.7T1
Description:
X9268 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9268US24-2.7T1 Overview
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages contain it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.The digital potentiometer embeds 2 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.The way to mount is Surface Mount.It can supply voltages up to ±2.7V~5.5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the 0°C~70°C range.You can limit the flow by using 50kOhm.A member of the family X9268 pentometer belongs to.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.
X9268US24-2.7T1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9268US24-2.7T1 Applications
  • Used as variable resistor
  • Audio level control
  • Programmable computer
  • Automatic gain control
  • Stereo
  • Healthcare Products
  • Cell phone
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Joysticks
  • Low power system
Step5Bar-code shipping tag
X9268US24-2.7T1
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    250 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V