  • X9250TV24-2.7
X9250TV24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9250TV24-2.7
HK JDW NO:
668-X9250TV24-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9250TV24-2.7
Description:
X9250 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9250TV24-2.7 Overview
There is a 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It can supply voltages up to ±2.7V~5.5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the 0°C~70°C range.A flow rate limit of 100kOhm is possible.Pentometer is a member of X9250 family.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.
X9250TV24-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9250TV24-2.7 Applications
  • Programmable power supplies
  • Programmable I to V converter
  • Audio Volume control
  • DC/DC conversion circuit
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Used as variable resistor
  • Industrial control
  • Power supply
  • Low power system
  • Adjusting the LCD Display
Step5Bar-code shipping tag
X9250TV24-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9250
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C