  • MCP4552-502E/MS
MCP4552-502E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4552-502E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4552-502E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4552-502E/MS
Description:
8 Terminations8 Pin MCP4552 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4552-502E/MS Overview
Package 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.In this pentometer, there are 257 taps to prevent overcurrent.A 256 position is contained in pentometer.This termination is designed for 8.On the digi devices, you can see the 8 pins.Mount in the direction of Surface Mount.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 5kOhm.This object belongs to the MCP4552 family.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.The potentiameter has 8 pins.Mute, Selectable Address can be found using this digital variable resistor.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.
MCP4552-502E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4552-502E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4552-502E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Low power system
  • Speakers
  • Used as voltage divider
  • Programmable computer
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable I to V converter
  • Automotive electronics
  • Testing equipment
  • Automatic gain control
  • LEDs
Step5Bar-code shipping tag
MCP4552-502E/MS
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    MCP4552
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm