  • MCP4241-503E/SL
MCP4241-503E/SL
advertisement
Manufacturer No:
MCP4241-503E/SL
HK JDW NO:
536-MCP4241-503E/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4241-503E/SL
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4241 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI257 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4241-503E/SL Overview
This file is contained in a package of 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.To protect this pentometer from overcurrent, there are 129 taps.The pentometer consists of 257 positions.The terminations are 14.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.Its total resistance will be 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.14 pins can be seen in The digi devices.Surface Mount is the recommended mount direction.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 50kOhm.MCP4241 family member.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 14 pins on it.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.
MCP4241-503E/SL Features
Available in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4241-503E/SL Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4241-503E/SL Digital Potentiometers applications.
  • Calibration instrumentation
  • Modern office equipment
  • Adjusting the LCD Display
  • Power calibration
  • Industrial control circuits
  • Refrigerator
  • Adjust VCOM settings
  • Automatic gain control
  • Matching Linear Impedance
  • Noise-free volume controller
Step5Bar-code shipping tag
MCP4241-503E/SL
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    257
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm