  • VY1222M37Y5VQ6UV0
VY1222M37Y5VQ6UV0
advertisement
Manufacturer No:
VY1222M37Y5VQ6UV0
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VY1222M37Y5VQ6UV0
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
VY1222M37Y5VQ6UV0
Description:
VY1 2200pF 500VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.374Dia 9.50mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
VY1222M37Y5VQ6UV0
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    VY1
  • Size / Dimension
    0.374Dia 9.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    500VAC
  • Capacitance
    2200pF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.531 13.50mm