  • UWP1C220MCL1GB
UWP1C220MCL1GB
advertisement
Manufacturer No:
UWP1C220MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UWP1C220MCL1GB
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UWP1C220MCL1GB
Description:
UWP Series 22 uF 16 V ±20% 1 K Hrs 85°C SMT Aluminum Electrolytic Capacitor
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UWP1C220MCL1GB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    UWP
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    10μA
  • Ripple Current
    37mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    37mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    55.5mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.17 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    6.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    7mm