  • UVP1J220MPD1TD
UVP1J220MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UVP1J220MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UVP1J220MPD1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UVP1J220MPD1TD
Description:
Cap Alum 22uf 20% 63v Radial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UVP1J220MPD1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.04158mA
  • Ripple Current
    95mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    95mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    190mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2009
  • Series
    UVP
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%