  • UUX1A331MNL1GS
UUX1A331MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UUX1A331MNL1GS
HK JDW NO:
555-UUX1A331MNL1GS
Datasheet:
UUX1A331MNL1GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 10volts 330uF 20%
Step5Bar-code shipping tag
UUX1A331MNL1GS
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.099mA
  • Ripple Current
    318mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    318mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    413.4mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.19 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10.9mm
  • Width
    10.3mm