  • UUR0J331MCL1GS
UUR0J331MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UUR0J331MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUR0J331MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUR0J331MCL1GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 6.3volts 330uF 20% 85C 8X6.2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UUR0J331MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    6.2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    UUR
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    190mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    190mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    247mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.28 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    6.2mm