  • UUG1C102MNQ1MS
UUG1C102MNQ1MS
advertisement
Manufacturer No:
UUG1C102MNQ1MS
HK JDW NO:
555-UUG1C102MNQ1MS
Datasheet:
UUG1C102MNQ1MS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 16volts 1000uF 85C 12.5X13.5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UUG1C102MNQ1MS
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Size Code
    5454
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    710mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    710mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    816.5mA @ 10kHz
  • Ripple Current (AC)
    710mA
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm
  • Length
    14.6mm
  • Width
    13.6mm