  • UUE1C221MNS1GS
UUE1C221MNS1GS
advertisement
Manufacturer No:
UUE1C221MNS1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUE1C221MNS1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUE1C221MNS1GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 16volts 220uF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UUE1C221MNS1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    UUE
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    105.6μA
  • Ripple Current
    190mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    127.3mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    190mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    10.9mm
  • Width
    10.3mm