  • URZ2E470MRD6
URZ2E470MRD6
advertisement
Manufacturer No:
URZ2E470MRD6
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-URZ2E470MRD6
Package:
Radial, Can
Datasheet:
URZ2E470MRD6
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 250volts 47uF 20x15 20% 10LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
URZ2E470MRD6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    URZ
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    570μA
  • Ripple Current
    300mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    480mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    20mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm