  • UPW1V152MHD1TN
UPW1V152MHD1TN
advertisement
Manufacturer No:
UPW1V152MHD1TN
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPW1V152MHD1TN
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
NICHICON UPW1V152MHD1TN ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 1500UF, 35V, 20%, RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UPW1V152MHD1TN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    9.071847g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2009
  • Series
    UPW
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    44mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.575mA
  • Ripple Current
    2.172A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    22mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.555A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm