  • UPW1J271MHD1TN
UPW1J271MHD1TN
advertisement
Manufacturer No:
UPW1J271MHD1TN
HK JDW NO:
555-UPW1J271MHD1TN
Datasheet:
UPW1J271MHD1TN
Description:
NICHICON UPW1J271MHD1TN ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 270UF, 63V, 20%, RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UPW1J271MHD1TN
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    180mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.5103mA
  • Ripple Current
    1.41A
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    90mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    916.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.41A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm