  • UPT2W220MHD
UPT2W220MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPT2W220MHD
HK JDW NO:
555-UPT2W220MHD
Datasheet:
UPT2W220MHD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 450volts 22uF 12.5X31.5 20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UPT2W220MHD
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    604μA
  • Ripple Current
    220mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    220mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    352mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm