  • UPT2G181MRD
UPT2G181MRD
advertisement
Manufacturer No:
UPT2G181MRD
HK JDW NO:
555-UPT2G181MRD
Datasheet:
UPT2G181MRD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 180uF 22X40 20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UPT2G181MRD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4.33mA
  • Ripple Current
    850mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    850mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.36A @ 10kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm