  • UPB2G470MHD
UPB2G470MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPB2G470MHD
HK JDW NO:
555-UPB2G470MHD
Datasheet:
UPB2G470MHD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 47uF 18x25 20% 7.5LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UPB2G470MHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.138mA
  • Ripple Current
    375mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    375mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    750mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.24 %
  • Diameter
    18mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm