  • UHE1J471MHD6
UHE1J471MHD6
advertisement
Manufacturer No:
UHE1J471MHD6
HK JDW NO:
555-UHE1J471MHD6
Datasheet:
UHE1J471MHD6
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UHE1J471MHD6
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    380mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    63V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    296.1μA
  • Ripple Current
    1.13A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    91mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    847.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.13A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.09 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm