  • UHE1E152MHD1TO
UHE1E152MHD1TO
advertisement
Manufacturer No:
UHE1E152MHD1TO
HK JDW NO:
555-UHE1E152MHD1TO
Datasheet:
UHE1E152MHD1TO
Description:
NICHICON UHE1E152MHD1TO ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 1500UF, 25V, 20%, RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UHE1E152MHD1TO
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    1998
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    89mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.375mA
  • Ripple Current
    2.23A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    27mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.784A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.23A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm