  • UHE0J562MHD
UHE0J562MHD
advertisement
Manufacturer No:
UHE0J562MHD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UHE0J562MHD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UHE0J562MHD
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UHE0J562MHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    UHE
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    78mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    352.8μA
  • Ripple Current
    2.88A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    20mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.304A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.88A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.22 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.398 35.50mm