  • UCW1E220MCL1GS
UCW1E220MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UCW1E220MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCW1E220MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UCW1E220MCL1GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 25volts 22uF 105c 5X7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UCW1E220MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    UCW
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    2121
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    5.5μA
  • Ripple Current
    95mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    2.2Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    47.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    95mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Width
    5.3mm