  • UCL1E471MNL1GS
UCL1E471MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UCL1E471MNL1GS
HK JDW NO:
555-UCL1E471MNL1GS
Datasheet:
UCL1E471MNL1GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitor, 470UF, 25V, 20%, SMD, Full Reel
Step5Bar-code shipping tag
UCL1E471MNL1GS
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    4.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.19A
  • Impedance
    60mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    595mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.19A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    10.9mm
  • Width
    10.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%