  • UCL1E330MCL1GS
UCL1E330MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UCL1E330MCL1GS
HK JDW NO:
555-UCL1E330MCL1GS
Datasheet:
UCL1E330MCL1GS
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Step5Bar-code shipping tag
UCL1E330MCL1GS
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    260mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    300mA
  • Impedance
    260mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    150mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    300mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Ripple Current (AC)
    300mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm
  • Length
    7mm
  • Width
    6.6mm