  • UCJ1A101MCL1GS
UCJ1A101MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UCJ1A101MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCJ1A101MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UCJ1A101MCL1GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 10volts 100uF 125c 6.3X8.7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UCJ1A101MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    UCJ
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14Ohm
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    30μA
  • Ripple Current
    95mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.32
  • Ripple Current @ Low Frequency
    47.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    95mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    7mm
  • Width
    6.6mm