  • UCA2V100MPD
UCA2V100MPD
advertisement
Manufacturer No:
UCA2V100MPD
HK JDW NO:
555-UCA2V100MPD
Datasheet:
UCA2V100MPD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 350volts 10uF 10X20 20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UCA2V100MPD
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    350V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    240μA
  • Ripple Current
    280mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    140mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    280mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm