  • UBX2A470MPL
UBX2A470MPL
advertisement
Manufacturer No:
UBX2A470MPL
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UBX2A470MPL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UBX2A470MPL
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 47uF 150c 10x20 5LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UBX2A470MPL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 150°C
  • Leakage Current
    141μA
  • Ripple Current
    640mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ Low Frequency
    320mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    640mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    UBX
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm