  • TSL0808RA-100K2R6-PF
TSL0808RA-100K2R6-PF
advertisement
Manufacturer No:
TSL0808RA-100K2R6-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-TSL0808RA-100K2R6-PF
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TSL0808RA-100K2R6-PF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistance
    31mOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    2.6A
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    31mOhm Max
  • Max DC Current
    2.7A
  • Frequency - Self Resonant
    17MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    20 @ 2.52MHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    20
  • DC Current
    2.7A
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 2.52 MHZ
  • Diameter
    8.8mm
  • Height
    8.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.346 8.80mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    TSL
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.335Dia 8.50mm
  • Tolerance
    ±10%