  • TR3E226M035C0275
TR3E226M035C0275
advertisement
Manufacturer No:
TR3E226M035C0275
HK JDW NO:
874-TR3E226M035C0275
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TR3E226M035C0275
Purchasing and Inquiry
TR3E226M035C0275 Overview
Capacitor ripple current is set to 770mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 275mOhm.There is a leakage current of 7.7μA in this capacitor.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
TR3E226M035C0275 Features
770mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 7.7μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TR3E226M035C0275 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3E226M035C0275 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • Consumer
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Avionics,
  • Computer
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
TR3E226M035C0275
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Molded
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    275mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    7.7μA
  • Ripple Current
    770mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.170 4.32mm
  • Length
    7.3mm