  • TR3E226K035C0200
TR3E226K035C0200
advertisement
Manufacturer No:
TR3E226K035C0200
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TR3E226K035C0200
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TR3E226K035C0200
Purchasing and Inquiry
TR3E226K035C0200 Overview
There is a ripple current setting of 910mA on the capacitor.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 200mOhm.Currently, this capacitor is leakage current 7.7μA.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 6 %.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
TR3E226K035C0200 Features
910mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 7.7μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TR3E226K035C0200 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3E226K035C0200 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • ABS
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • Avionics,
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
TR3E226K035C0200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TANTAMOUNT®, TR3
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    35V
  • Leakage Current
    7.7μA
  • Ripple Current
    910mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.170 4.32mm
  • Length
    7.3mm