  • TR3D107K020C0080
TR3D107K020C0080
advertisement
Manufacturer No:
TR3D107K020C0080
HK JDW NO:
874-TR3D107K020C0080
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TR3D107K020C0080
Purchasing and Inquiry
TR3D107K020C0080 Overview
The capacitor's ripple current is set to 1.37A.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 80mOhm.Capacitor leakage current is 20μA.This capacitor has a dissipation factor of 8 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.08.
TR3D107K020C0080 Features
1.37A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 20μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TR3D107K020C0080 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3D107K020C0080 applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • Avionics,
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
TR3D107K020C0080
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm
  • Leakage Current
    20μA
  • Ripple Current
    1.37A
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm